A hír szent, a vélemény szabad(on szárnyaló)

(lépcső)Házon kívül

(lépcső)Házon kívül

Csernobil-maraton – szakma és politika

2020. november 21. - Jumbóka

Egyre több embernek van lehetősége, hogy megnézze ezt a mini sorozatot. Vigyázat, nem azért, hogy megtudják az igazságot! Hanem azért, hogy legalább lássák és átérezzék miről is van szó. Csernobil 1986. április 26.

Akik ezen a felületen filmes élményeket olvasnak, tudják, hogy itt nem filmkritikákkal találkoznak. Ezek élmények, észrevételek és elsősorban háttérgondolatok. Nem szeretem a példálózásokat, hiszen minden egyes helyzet más és más. De vannak olyan párhuzamok, amelyek elgondolkodtatóak.csernobil.JPG

„Szerencsém” volt, és a hétvégén belefutottam a Csernobilról szóló ötrészes (együtt látva) maratonba. Monumentális alkotás, de senki ne gondolja, hogy ebből majd pontról pontra megtudja a valóságot. Még ha esetleg nagyon közel állnak is hozzá az alkotók. Nekik „eladható” filmet kellet csinálni. Drámával, fordulatokkal, hatásvadász elemekkel. Nem utolsó sorban emberi sorsokra írva, hiszen ezek azok, amelyekkel leginkább hatni lehet a „legintelligensebbnek” mondott kétlábúakra.

1986. tavaszán az egyik hazai (akkor még) főiskola laboratóriumában voltam, a robbanás nyilvánosságra kerülése után néhány nappal. Megmutatták nekünk, hogy a sugárzás, mennyivel nagyobb a „normális”-nál. Látványos volt, de nem értettük, nem is emlékszem a konkrét számra. Hiszen egy olyan értéknél, ami gyakorlatilag a nullával egyenlő, teljesen mindegy, hogy mennyivel nagyobb számot mondanak. Ne együnk zöldsalátát, de azt is mossuk meg! – harsogta a média. Hogyan??? Na ugye, már itt sem volt tiszta a képlet.

1-2 héttel ezelőtt egy másik filmélményből jött az ötlet, hogy megnézzük ezt a képfolyamot. Attenborough mozija ugyanis a csernobili képkockákkal kezdődik. Éles kontraszt, így kitűnő illusztráció a világ pusztulásához, még akkor is, ha nem feltétlenül jogos a párhuzam.

Ha valami szakmai alapon működik, (akár jól vagy rosszul) akkor az atomerőmű biztosan. Műszaki ember lévén persze tudom, hogy ennél sokkal kisebb és egyszerűbb szerkezetek alapja is a szakma, illetve a fizika/kémia sok-sok törvényszerűsége. Viszont a bonyolultság és az ebből adódó technikához kapcsolódó pénz az, ami sok mindent befolyásol. A „zseton” persze önmagában nem minden, mint ahogy nem is boldogít! A további – és sajnos sokkal fontosabba hozzá kapcsolódó hatalom, és ami ezzel együtt jár, a politika. Az, hogy ezt egy központi irányítású egypárti uralom, vagy valami más, de kevés kézbe futó lobbyérdek irányítja, a kisember számára édes „mindegy”. A film tökéletesen bemutatja, hogy egy ilyen „gyárat”, illetve a körülötte kialakuló körülményeket mennyire befolyása alá tudja hajtani a politika és a hatalom. Látható volt már a katasztrófa előtt is. De ami igazán szembetűnő, hogy a folyamat a vészhelyzet fokozódásával együtt, egyre inkább öngerjesztővé így kezelhetetlenné válik. És ami a legszörnyűbb az egészben, hogy minél nagyobb a baj, annál inkább erősödik az egymásra mutogatás korszaka. Minden egyes pillanatban megjelenik ugyan a szakma és a valóság. De csak akkor válik elfogadhatóvá, ha az éppen adott poszton levő személyeknek (vagy felsőbb érdekeknek) a hasznára van.

Egyértelmű a filmbéli utalás arra is, hogy miképpen lehet félrevezetni, de úgy is írhatom, hogy becsapni az egész világot. Komolyan azt gondolná valaki – közülünk kisemberként – hogy ez ellen bármit is tudunk tenni? (Nevezhetjük ezt szavazásnak, választásnak vagy bárminek.) Nyilvánvalóan azért nem kell mindent ölbe tett kézzel nézni, de olyan messze vagyunk mi („mezei” állampolgárok) a világ megváltásától, mint Makó Jeruzsálemtől. Jah, ez is egy elcsépelt szöveg, hiszen a közlekedés felgyorsulásával és technikai fejlődésével csupán egy óra repülővel, ami valaha még elérhetetlennek tűnt. (A leghosszabb repülőjárat is már 14-16 óra körül van, de ennek ellenére még mindig vannak laposföld-hívők.)

Tessenek szívesek egy kicsit a „korunk pestiseként” vizionált kórságra gondolni. (HANGSÚLYOZOM, NEM KÍVÁNOK DIREKT ÖSSZEFÜGGÉSRE MÉG CSAK UTALNI SEM). Mekkora súlya van a COVID-19 hétköznapi megítélésében a médiának, a politikának, illetve a szakmának!

Kép: WIKIPÉDIA

üdv: Jumbóka a #Fejszelep, és a #BloggerKépző ajánlásával

 

A bejegyzés trackback címe:

https://lepcsohazonkivul.blog.hu/api/trackback/id/tr2416293528

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

bandiras2 2020.11.22. 17:33:27

Az RBMK reaktor nem teljesen ördögtől való gondolat. A probléma nem a grafit, hanem a víz. Le kell cserélni a primer folyadékot ólom/bizmut keverékre. 130 Celsius körül olvad. Nincs szükség magas nyomású primer vezetékekre. A reaktor üzemi hőmérséklete mehet egészen 1000C-ig, ami erősen növeli a hatásfokát. Az 1000 C működési tartomány alkalmassá teszi OLCSÓ magas hőmérsékletű vegyipari feladatokra, pl nitrogénkémia.
Problémák.
Az ólom neutronbefogási keresztmetszete miatt az egészet újra kell kalkulálni.
Az olvadt ólom lassan, de oldja a többi fém nagy részét. De ugyanúgy a nátrium is, és azt már megoldották. Kerámiabevonat a csövekre megoldhatja.

Nagyon_Komoly 2020.11.22. 19:35:17

A HBO által készített 5 részes minisorozat a legnagyobb jóindulattal is maximum 15%-ban tartalmazza a valóságot. A látvány nagyon szép lett, no de a többi... maximum hangulatkeltésre jó.

worxland 2020.11.22. 23:01:27

A cikkíró azt hitte, mond valami okosat. Na, ez nem jött össze, ömlengésen kívül nem sikerült mást összehozni. Lehet, hogy a cikkíró fejében összeállt egy mondanivaló, de azt nem sikerült papírra vetnie. TL;DR: a cikk semmit nem mond, nem jut sehonnan sehová, tartalma nincs.

Walter_Dornberger · www.jagger.hu 2020.11.23. 07:08:11

@bandiras2: Kedves Bandiras2!

Az RBMK konstrukció létrejöttének alapvető okai voltak, ezt megértve lehet megérteni miért is jött létre a kísérleti változatok után a nagyméretű energiatermelésben is használatos reaktor konstrukció.
A lényeges előnyök amiknek létjogosultsága volt a KIFEJLESZTÉS idejében:
- nem kell hozzá nagy reaktortartály (költséges, és technológia igényes)
-üzem közben a csatornák egyenként kizárhatóak, és bennük lévő anyag cserélhető a reaktor leállítása nélkül! Ennek különös jelentősége van a Pu-239 tenyésztésben.
-természetes dúsítottságú uránnal is működőképes, nem kell dúsítani az uránt.

Mindezek ismeretében nyilvánvaló hogy a szovjet amikor bombát akart csinálni ezt a fajta alapot találta ki.
És amikor energiát akart csinálni, akkor a már meglévő alapra jön a következő előnye a konstrukciónak:
A csatornák számának növelésével a raktor méret könnyen méretnövelhető, skálázható!
Csak ismételni kell a viszonylag olcsónak mondható csatorna alkatrészeket (grafit, cső, szelep az alján és tetején.)
Igazából ezek azok az előnyök amiért csinálták. Már a kitalálásakor tudható volt, hogy a konstrukciónak fizikai hibái vannak (üregtényező pozitív) és nincs belső inherens biztonsága.

Klaric 2020.11.23. 12:48:03

A fentieken(az alábbiakon) kívül a cikkben még a hasonlattal is tévedésben van a szerző...

A Makó Jeruzsálemtől szólás és körülírása.... Makó nem a város, hanem Makó vitéz, aki, hogy stílszerű legyen... "nyomás alatt" a tivornya végén azt hitte már Jeruzsálemben vannak, ezért hadakozni akart... De hát ő még messze volt, mint Makó VITÉZ Jeruzsálemtől....
süti beállítások módosítása