A hír szent, a vélemény szabad(on szárnyaló)

(lépcső)Házon kívül

(lépcső)Házon kívül

A cafeteriát én kapom, meg még valaki(k)

2023. március 05. - Jumbóka

Aki dolgozik, fizetést kap, legalábbis ez a „normális”. De egyre szélesedik a különféle „kiegészítők" alkalmazása.

A múltkor már volt szó a „kisemberek” munkahelyi fizetéséről, igaz más összefüggésben. Most arról beszélünk, hogy a „boríték” mellé mi kerül még a „virtuális felhőbe.”

A munkavállalók egyik legnagyobb, de inkább úgy fogalmaznék, – ilyen ármozgások mellett – hogy a leggyakoribb kérdése. Mikor lesz fizetésemelés? Nyilván automatikus a következő „érdeklődés” is, hogy: MENNYI? Háááát, ahány cég, annyi szokás. Remélhetően most az azért közös bennük, hogy valamit muszáj letenni az asztalra. Igen ám, de a konkrét „forintális” juttatás mellett egyre „népszerűbbek” a különféle „cafeteria-szolgáltatások”. Lehet e ezzel kampányolni, mit szólnak ehhez a dolgozók?

Adjátok ide kp-ben bakker!

cafeteria.jpg

… és akkor még finom voltam és nőies… De valóban ez az egyik leggyakrabban elhangzó mondat az első „értékelések” kapcsán. Annyiban „igaz” a felvetés, hogy ez az érem egyik oldala. (Már ha a „stílusjegyeket” most kihagyjuk az értékelésből.) És tényleg! Adjátok ide a lóvét, majd én beosztom, majd én tudom. Én pénzem, én felelősségem, nekem ne mondja meg senki, hogy mire költöm, miért és mire teszek félre.

A másik oldal (egy része) pedig úgy néz ki, hogy – pusztán jó szándékból„segítenek” azoknak, akik nem értenek a pénzhez. Ez akár jó is lehet, még a magam fajtának is. (Már többször leírtam, hogy én se értek hozzá, bár apám és anyám is a pénzügyi vonalon dolgozott – sajnos nem a versenyszférában.) De az „egyszerű” ember másként van bekötve. A különféle cafeteria juttatások legnagyobb részéről azért tudjuk, hogy nem jön vissza nettóban. Ilyen-olyan százalékot mindig „bukik” az ember rajta. Ráadásul, ha az alacsony fizetésűek juttatásait még szét is darabolják, még kevesebbet ér, mintha össze lehetne csoportosítani. Automatikus tehát a kérdés, hogy akkor ki az, aki jól jár vele? (Mármint a különbözettel.) Nyilván ha valaki foglalkozik a „pénzünkkel” akkor jusson belőle neki is. Igen ám, csak azok a fránya arányok.

Tudjuk ugyanis, hogy Magyarországon vagyunk. A cégek nagy része külföldre dolgozik, vagy legalábbis külföldi háttere van. Tehát a termékeik azon az árszinten mozognak, mint a nemzetközi piac. Igen ám, de az itthoni dolgozók viszont a hazai fizetési szinten vannak. (Ezt tudjuk, ezért kellünk a „nagy” nyugatnak, mert „olcsó” a munkaerő.) De a kettő közötti nagy különbség az hova tűnik? Persze, megy kifelé. De azt is látjuk, hogy a hazai oligarchák azért elég jól el vannak belőle. (Nyilván juttatni kell nekik rendesen, azért, hogy érdekük legyen ennek a rendszernek a fenntartása.) Sőt, van az a szisztéma – pl. a TAO – amit gyakorlatilag úgy fizetnek be, (illetve ki) hogy tuti jó helyre menjen.

(Brrrrrrr, megint egy rossz hasonlat.) Nincs itt valamiféle „mosogatás”? Magát a „becézés” nélküli verziót nem merném nevén nevezni, hiszen nincs az a háttérbázisom, ami ilyenkor kimentene egy jogi „herce-hurcából”.

Hogy ez borúlátás volt, vagy segítség, döntse el mindenki maga! Már ha el tudja…

Kép: pixabay

üdv: Jumbóka a #Fejszelep, és a #BloggerKépző ajánlásával

A bejegyzés trackback címe:

https://lepcsohazonkivul.blog.hu/api/trackback/id/tr218064772

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2023.03.06. 11:57:58

Sajnos ez is egy olyan történet, ami jól indult és egy adózási rémálommá vált.

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2023.03.06. 16:30:01

A dolog lényege egyszerű. Azért jók ezek a bónuszok, mert ezt lehet növelni, lehet osztogatni, nem kell utána adózni. A dolgozó azt hiszi, jól járt, pedig nagyon nem! A táppénzt, szabadságot, munkanélkülit, nyugdíjat, túlórát... az alapbéréből számolják, nem ezekből a juttatásokból. Így bár azt hiszi, többet keres, emeltek a fizetésén, valójában súlyosan becsapták. Ráadásul ezeket a bónuszokat úgy adják elő, hogy havi x ezer, de csak meghatározott időszakokban fizetik ki. Aki a kifiztésig nem marad a cégnél, az bukja a bónuszt. Ez mindenkinek jó, csak az alkalmazottnak nem.

ulpius66 2023.03.06. 20:15:24

@Balogh Zsolt: tőlünk nyugatabbra egyáltalában van ilyen?

Ott hogy müxik?

Balogh Zsolt · http://vonattal-termeszetesen.blog.hu/ 2023.03.06. 20:26:26

@ulpius66: Már külföldön is van ilyen bónusz-rendszer, a 13. és 14. havi bér + a szezonpénz hasonló, ahhoz, hogy megkapd, le kell húznod a szerződésben rögzített időt. Ha hamarább lépsz, akkor a bónuszt megvonhatják. Ez persze védhető álláspont, szezonmunkát ha elvállalsz, ne hagyd ott felénél, mert nem tudnak hirtelen pótolni. Viszont minden bónusz pénz, nem ajándékkártya, meg vásárlási utalvány.

ulpius66 2023.03.06. 21:04:20

@Balogh Zsolt:

Köszönöm!
(akkor ott ez bónuszrendszer amolyan éves, negyedéves, stb prémium?)

Ozsetan 2023.03.06. 21:22:51

A bónuszrendszer nem keverendő össze a cafetériával. Az előbbi időszaki juttatás, részben előre meghatározott feltételekkel, részben eseti ösztönzésként. A cafetéria azonban előre meghatározott feltételekkel járó juttatás, amely a munkáltatónak és a dolgozónak is jelent valami kedvezményt, de...! ...cserébe gazdaságtámogatásra kell fordítani. Igaz valamilyen ellenszolgáltatásért. Amire vagy szüksége van a dolgozónak, vagy nincs. Vagy képes szabad pénzre váltani, vagy nem. Gyakorlatilag ez cédulázott munkabér. Lényegében olyan, mint a csak a céges boltban beváltható jegy. Csak ezt az állam akármijében kell beváltani. Egyébként az ilyesmi ellen a szakszervezetek évszázadon át tiltakoztak. Ma harcolnak érte, mondván: jobb a semminél. Persze ezért is ugyanúgy a melósnak kell megdolgoznia, mint a munkabéréért.

MEDVE1978 2023.03.07. 09:16:19

A cafeteria mára már nagyjából elveszítette az adózási előnyét. Az egész még abból az időszakból származik, amikor a bérfizetés adóterhe horribilis volt (2008 előtt). Akkoriban a kétezres évek elejéig 40%, 2010-ig 36% volt az SZJA már az átlagbért keresőknek is, az alsó kulcs pedig 16-18%. Egy ilyen rendszerben értelmessé vált a mindenféle kiskapuk, térítések keresése. Emlékszem, 2007-ben voltam egy interjún, ahol az érintett állami cég úgy próbált meg átcsábítani, hogy kisebb bért kínált, mint amit az eredeti helyemen kaptam, de plusz 1,2 millió juttatást évente. Különösen jó módszer volt a cafeteria az állami szférában és mindenféle törvénnyel szabályozott bértábla alapján működő helyen. Egyszerűen azért, mert továbbra is lehetett mondani, hogy nálunk Béla csak XZ Ft-ot keres, csóró közszolga szegény, ugyanakkor fel lehetett húzni a bérét egy kis plusz juttatással.

A bérek jóval kisebb adóterhelése miatt ma már jóval kevesebb értelme van a juttatási rendszernek is.
süti beállítások módosítása