A hír szent, a vélemény szabad(on szárnyaló)

(lépcső)Házon kívül

(lépcső)Házon kívül

Az angolok letérdelnek – a négynapos munkahét előtt

2022. június 08. - Jumbóka

Mindenki megreformálná a munkát. Egyesek annyira, hogy ne kelljen dolgozni sem. Van, akinek ez meg is adatik. De a többség még nem tart itt. Hál’ Istennek!

Megelőztem a koromat! Lassan már nekem is óvatosan kell bánni ezzel a kifejezéssel, de azért nem kell aggódni. Még jó 10 évem van a munkaerőpiacon. Szándékosan nem azt írtam, hogy addig lesz is munkám. Mert most van ugyan, de ebben a mai „modern” világban sose lehet tudni… főleg alkalmazottként. Mire akkor ez a felütés?

naptar.jpg

Pár nappal korábban írtam arról, hogy felvetődött a négynapos munkahét lehetősége.Kicsit inkább felszabadulásként, kikapcsolódásként kalandoztam én el erre, aztán egyszer csak az angolok bevezették. Jó-jó, tudom angolok. Nekem is meg van a véleményem róluk, nem véletlenül választották el őket az öreg kontinenstől egy csatornával anno. Igaz, hogy a technika és a tudomány fejlődésével ez a természeti akadály igencsak szűkül. De azért ott még nem tartok, hogy bármilyen szinten is letérdeljek előttük, vagy az általuk vallott eszmék előtt.

Még mielőtt idáig eljutnánk, nézzük csak meg ezt a 4 napos munkahetet. (Bár volt aki kommentben is kizártnak tartotta ennek lehetőségét – gondolom Magyarországon.)

Több cikket is idézhetnék, de nyilván – ha már valamilyen szinten az Index berkeiben mozog ez a blog-környezet, – akkor hagy linkeljem be őket ez ügyben. Tulajdonképpen nézőpont kérdése, hogy egy kísérleti szakaszt illetve csoportot milyen területről választanak. Ha már kitalálták, akkor valahol el kell kezdeni. Igen ám, de az ötletelők azt gondolták, hogy minden területről kell példákat hozni. Addig nem is volt bajom, amíg a jórészt irodai munkán alapuló cégekkel indították a felsorolást. Nincs is gond ezekkel, hiszen egy korábbi írásomban el is helyeztem őket a (szerintem) megfelelő pozícióba. Azt viszont tudni kell (rólam) hogy évtizedek óta termelő vállalatnál dolgozom, nem is olyan kicsinél. Így érthető, hogy a szívem csücske hova húz. (A mértéken persze lehetne vitatkozni, ennek szükségességéről meg még inkább, de ne kanyarodjunk el a témától.)

Szóval termelés. Tehát a nagy gondolkodók kitalálták, hogy az 5 nap helyett négyen, tehát 80%-os idő alatt termeljék meg a kollégák a heti 100%-ot. Az is igaz, hogy a 80% munkaidőre megadják a 100% fizetést.

"öt helyett négy nap alatt ugyanannyi sört kell előállítania és csomagolnia, mint ezelőtt"

Akkor most vonatkoztassunk el egy kicsit a sörtől, bár nehéz lesz. (Még akkor is, ha mi nem sört gyártunk – sajnos.) Én úgy gondolom, hogy itt valaki már akkor elvesztette a józan eszét, amikor még nem is ivott egy kortyot sem. Most gondoljunk bele: Van egy adott tevékenység, nem mellesleg fizikai munka. Ennek van egy normája, amelyet – elvileg – az emberi teljesítőképességgel összefüggésben határoznak meg. (Nyilván a technológiai háttér és a munkakörülmények is belejátszanak.) Kérdezem én: hol van az a fizikai munkás, aki bármilyen körülmény megváltoztatása nélkül 20%-al többet tudna termelni?

Van egy vesszőparipám: ha valaki a normánál 20-30%al többet tud teljesíteni, akkor ott baj van a normával. Félreértés ne essék, elképzelhető ilyen. Főleg, ha figyelembe vesszük, hogy az emberi teljesítőképesség, így annak határa sem azonos. De mindennek (és mindenkinek) van egy végpontja, amikor a szervezet tudatosan – vagy rosszabb esetben tudat alatt – azt mondja, hogy ne tovább!

Én tisztában vagyok vele, hogy minden munkaadónak és munkavállalónak ott lebeg a szeme előtt a DARABSZÁM! De azzal is, hogy ez a mutató nem mindenkinek ugyanazt a célt jelenti. Sőt, ez egyre kevesebb lesz. Igen, ezalatt az emberek „darab”-számát is értem. Az pedig, hogy az „operátorok” idő előtt a másvilágra költöznek vagy Angliába mennek (négy napot dolgozni) egyáltalán nem mindegy. Hol van már az a szlogen, hogy „van másik!” (Jó, ez pont a cirkuszban.) De akkor lefordítom a mi nyelvünkre. „Ott tolonganak a jelentkezők a bejárat előtt.” Aha, persze csak valahogy mostanra eltűntek… Mert, hogy elfogytak. Mint ahogy a jelzők is erre a helyzetre.

Kép: a pixabay segítségével készült, sajátos montázs-technikával

üdv: Jumbóka a #Fejszelep, és a #BloggerKépző ajánlásával

A bejegyzés trackback címe:

https://lepcsohazonkivul.blog.hu/api/trackback/id/tr3317851967

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

midnightcoder2 2022.06.09. 10:39:07

Azt kell megérteni, hogy az elmúlt 30 évben egy elég nagy technológiai forradalom zajlott le. És folyamatosan zajlik ma is. Ami azt jelenti, hogy amíg 30 éve egy adott melóhely automatizálásához szükséges elektronika illetve mechanika kb. a dolgozó több éves fizujával volt egy kategóriában, addig ma kabátgombért megveheted ugyanezt. Ezért nincs nagyon értelme az amcsik elektronikai embargóinak sem a ruszkik ellen: a mai legolcsóbb kommersz elektronika is sokszorosát tudja annak, mint ami 30 éve vezérelte Pl. a rakétákat.

Persze ez a fejlõdés 30 éve a MÉH teleprõl "hazamentett" ruszki gépeken dolgozó pincebétébõl nem látszik, de a termékek nagy része nem is innen jön.

Igazából a probléma az, hogy mihez fog kezdeni ezzel az emberiség. Mert egyre kevesebb ember kell a termékek elõállításához - ugyanakkor ha nincs fizetõképes fogyasztó, akkor nincs kinek termelni. Ezt eddig tervezett avulással, olcsó de eldobható kategóriás termékek tömeggyártásával oldottuk meg - csak a környezeti terhelés és a nyersanyagok véges volta miatt ez nem tartható hosszabb távon. A másik lehetõség a szolgáltatószektor duzzasztása, de a mesterséges intelligencia miatt ez sem fog az égig érni.

Negrogo 2022.06.09. 11:53:17

Erdekes gondolat menet ugyanakkor a valosagban penteken a munkahelyek eleg nagy % - ban csak felgozzel dolgoznak. Illetve ha 40 oras munkahetbol indulunk ki akkor azt en is inkabb dolgoznam 4 nap 10 oraban mint 5 nap 8 oraban. Hozzateszem nalam ez egy kieges utan, mikor is heti 50-55 orakat dolgoztam heti 6 napot, hatvanyozattan tamogatnam itt is. 1 nap keves a regeneralodasra, kikapcsolasra. 2 nap is mert vasarnap mar tudod masnap melo. Az agyad mar atvalt. Anno en pl dolgoztam olyen munkahelyen ahol egy nap 16 oraztam (bar ilyet ma mar sose valalnek) majd, 8 orakat harom nap. 4 nap alatt megvolt a 40 oram. 3 szabadnap? A legjobb dolog volt. Aki dolgozott es elt ilyen idobeosztas mentem pontosan tudja mennyire kisimul tole az ember.

Ekrü 2022.06.09. 12:51:09

@Negrogo:
"valosagban penteken a munkahelyek eleg nagy % - ban csak felgozzel dolgoznak. "- Úgy gondolom, hogy ez elsősorban a munkavállalókat minősíti...és nem jó értelemben. Attól még, hogy péntek van a munkavállalónak kötelessége 100%-os munkát végeznie, ha nem így tesz akkor jogosan kirúgható.
Az általad említett időbeosztás nem minden munkahelyen alkalmazható, sőt a legtöbb munkahely nem ilyen.

ulpius66 2022.06.09. 13:01:32

Szerintem inkább a nyolcnapos munkahetet kéne bevezetni!

midnightcoder2 2022.06.10. 07:12:42

@Ekrü: "Az általad említett időbeosztás nem minden munkahelyen alkalmazható, sőt a legtöbb munkahely nem ilyen. "

Többféle munkahely van, többféle követelménnyel, nem lehet ugyanazt a sémát ráhúzni mindenre. Egy rakás meló van, ahol az elvégzett munka kb. arányban áll a ráfordított idõvel. Egy rakás meló meg olyan, hogy ha túltolod akkor több kárt - idõvel akár sokkal többet - okozol mint amibe a munkabéred kerül. Extrém példa erre mondjuk a repülésirányító akit inkább nem terhelnék túl, de egy programozó is csak szemetet gyárt ha túl van hajtva, ami aztán jó esetben pár napi plusz meló amíg megtalálod a hibát, kevésbé jó esetben késõbb át kell írni miatta a fél programot, még rosszabb esetben pedig átmegy az ellenőrzésen és a felhasználónál csinál hibákat - ami aztán lehet egy rossz számolás ami üzleti károkat okoz, de ölhet is meg embereket.

Lehetnék én is 2022.06.10. 21:14:32

Szegény szigetlakóknál nincs, aki leszedje a salátát, meg a brokkolit.
A gyapotszedők ellustultak, a keleteurópaiak hazamentek, a közelkeletiek, beső ázsiaiak soha nem is akaratak ott dolgozni.
Merre van előre? Hát a 4 napos munkahét. Akkor még a szemét is heygekben fog áállni, a GDP meg gödörben.
süti beállítások módosítása