A hír szent, a vélemény szabad(on szárnyaló)

(lépcső)Házon kívül

(lépcső)Házon kívül

Barátság – olajozott – extrákkal

2023. február 28. - Jumbóka

A barátság fizikailag is megjelenő formája legalább olyan sérülékeny, mint az érzelmi oldal. Éppen ezért egy esetleges hiba, sérülés vagy megszűnés is hasonló reakciókat válthat ki.

A címbéli téma emberközeliségéről szóló „örök” klasszikus, majd az írás végén olvasható. Persze számtalan formája ennek a „műfajnak” azért megjelenik itt-ott.

Amikor országok közötti barátságról beszélünk, még mindig első helyen szerepelnek az egykori „keleti blokk” államait összekötő szálak. Ezek ráadásul kézzel foghatóak, még ha pl. a 220 kilovoltos Béke villamos távvezetéket már akkor sem volt érdemes szó szerint tapogatni.

baratsag_koolaj.jpg

De most egy másik „köldökzsinór” az, ami éppen borzolja a kedélyeket. A felütés sajtóvisszhangos részén azért essünk túl gyorsan. Hiszen valószínűleg nem arról volt szó, hogy az oroszok hirtelen elzárták volna a lengyelek felé. Egyszerűen lejárt egy aktuális szerződés, így ezen a csatornán északi „barátaink” nem kapnak több olajat. A szükségleteiknek mára már csak 10 %-át adó ellátási rész valóban elenyészőnek tűnik. Még akkor is, ha literben egybehangzóan elég nagy számról beszélünk. A lengyelek tehát köszönik szépen, jól vannak.

Persze, hogy a vasárnapi autósnak nem lehet összehasonlítási alapja ez a mennyiség. Hiszen a kőolajszármazékokból előállított termékekkel mi már csak azután találkozunk, ha a műszerfalon felvillan a sárga lámpa. A híreket hallva azért bennünk is bujkál a kisördög, hogy ugyan nekünk milyen kapcsolataink vannak a külvilággal. Már úgy értve, hogy a különféle csöveken keresztül. Éppen elég nagy pánikot keltett 2022. őszén, amikor „akadozott” a szállítás a „Barátságon” keresztül. Igen, persze van az „Adria” meg a „Déli áramlat”, és hallani új utak kereséséről is.

Engem mégis legjobban ez a „kutya-macska barátság” foglalkoztat, amit évek, mondhatni évtizedek óta folytatunk az oroszokkal (szovjetekkel). Az emberek ahogy „felnőnek” egyre inkább tisztában vannak az érdekházasság fogalmával. Csak ugyebár ezek előtt meg utána is van élet. (Legalábbis reméljük.) Így semmit nem lehet a nullára leírni, még ha a múltat időnként próbálnánk is teljesen kitörölni. A jövővel kapcsolatban pedig egyre csak nő a bizonytalanság. Ennek ellenére (vagy éppen ezért) nem tudom teljesen elítélni a magyar diplomáciát azért, hogy időnként kijár „barátkozni” Moszkvába.

Azért, hogy a cím ne okozzon „másfajta” kattintás vadászatot a „klasszikus” téma okán, muszáj volt egy kis csavart tenni bele. De akiben azért megmozdult valami, annak ajánlok egy élménybeszámolót még 2011-ből. Kikapcsolódásnak még mindig nagyon jó, főleg, hogy elég sűrűn ismétlik a filmes csatornák is.

Van ezért egy-két dolog, amit nem értek. Mondjuk olyan „tényező”, ahogy egyértelmű a kormány álláspontja. Pl.: Soros. Ő most egyértelműen negatív figura. (Még akkor is, ha sokan az ő csöcsén nevelkedtek.) Aztán ott van Brüsszel. Látványosan hadonászunk ellene, de azért a jó dolgokból nem akarunk kimaradni. Moszkvával meddig és milyen téren tudjuk még azt eljátszani ezt a „se veled, se nélküled” játékot? Én tudom, hogy a hétköznapi életünkben is hajlandóak vagyunk hol ide, hol oda dörgölőzni, de ez akkor sem hasonlítható össze a „nagypolitikával”.

… éééééés akkor a klasszikus kisiskoláskorunk emlékkönyvéből a ’70-es, évekből:

A barátság egy aranyfonál, mely könnyen elszakad. Össze lehet ugyan kötni, de a csomó megmarad.

Kép: INDEX

üdv: Jumbóka a #Fejszelep, és a #BloggerKépző ajánlásával

A bejegyzés trackback címe:

https://lepcsohazonkivul.blog.hu/api/trackback/id/tr7818059972

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2025. 2023.02.28. 21:52:13

Engem mégis legjobban ez a „kutya-macska barátság” foglalkoztat, amit évek, mondhatni évtizedek óta folytatunk az oroszokkal (szovjetekkel). Az emberek ahogy „felnőnek” egyre inkább tisztában vannak az érdekházasság fogalmával.

Russzofób-e vagy? Vagy nem vagy tisztában az országnak az orosz energiahordozóknak való jelentős kitettségével? Utóbbit kétlem, és mégis mintha ezt suggallnád. Megnyugodhatsz: a rendszerváltást követő magyar kormányok többsége egészen a mostaniig nagyon is tisztában volt illetve van a nemzetközi "érdekházasság" mibenlétével. A nemzeti érdek azt diktálja, hogy az orosz energiahordozóknak való jelentős kitettségen túl egyéb kereskedelmi lehetőségek kiaknázása miatt is a gazdasági kapcsolatainkat fenntartsuk és lehetőség szerint bővítsük is Oroszországgal és ne elszigeteljük magunkat tőle. Ezt az magyar-orosz kapcsolatokat jegelő Antall-Boros-kormányok és az első Orbán-kabinet után a keleti nyitás meghirdetésével felismerte Medgyessy Péter, követte ebben Gyurcsány Ferenc, Orbán Viktor pedig folytatja 2010 óta.
Ugyan már Gyurcsányra is ferde szemmel néztek nyugaton az orosz elnökkel/kormányfővel ápolt meglehetősen szívélyes és bensőséges kapcsolatai miatt, ugyanakkor vannak különbségek kettejük között. Orbán kapcsolata Putyinnal hivatalos államközi találkozókon merül ki és kizárólag a mindkét országnak kölcsönösen előnyös gazdasági természetű ügyekre szorítkozik. Ezzel szemben az elkúró magánjellegű találkozókon is részt vett Putyinnal, viszonyuk korábban szinte baráti jellegű volt és kapcsolatuk túlmutatott a hivatalos diplomácia keretein. Mégis Orbánt putyinbérencezik, igazságtalanul.

Az uniós tagsággal Magyarország lemondott szuverenitásának egy részéről. Elvileg maga alakítja külgazdasági kapcsolatait, de ha az Unió döntést hoz - lásd most az Oroszo. elleni szankciók - annak alá kell vetnie magát. Ezt a kormány meg is tette. Mindent aláírt, illetve bizonyos szankciók hatálya alól felmentést vagy haladékot kért. Mert nem tehetett mást. Elment a falig, de miért kellene hallgatni az érdek vezérelt nyugati szirénhangokra a kapcsolatok teljes megszakítását illetően? Az ország energiabiztonságáról, a mi életünkről van szó. Az pedig fontosabb az ukránok szenvedésénél is. Ráadásul az energiadiverzifikáció, az orosz energiahordozóktól való függőség mérséklődése is elkezdődött, ami a háborútól függetlenül pozitív dolog.

Jumbóka · http://lepcsohazonkivul.blog.hu/ 2023.03.01. 07:03:56

@2023: Tudomásom szerint nincsenek fóbiáim, legalábbis nem "szélsőséges" módon. A kiemelt szó a lényeg. Azzal nincs baj, ha valaki igyekszik kihasználni a lehetőségeit, és nem akar leválni a köldökzsinórról. De az egy kicsit bosszant, hogy a széljárás változásával a szélsőségekig hajlandóak vagyunk elmenni. Az oroszoktól való energiafüggetlenségtől még messze vagyunk. De amikor teljesen az ő (politikai) táborukhoz tartoztunk, akkor is kerestük a kiutat abból. Mikor megtaláltuk, kígyót-békát kiabáltunk (elzavartuk őket). De a világ most már elég kicsi ahhoz, hogy valakivel örökké fasírtban legyünk. Tehát a kutya-macska barátsággal ezért kell óvatosán bánni, hogy ne essünk bele abba szélsőségbe, hogy pici cica, nagy kutya.

2025. 2023.03.01. 14:52:33

@Jumbóka: "Az oroszoktól való energiafüggetlenségtől még messze vagyunk."

Messze vagyunk. De a függetlenedést, de legalábbis a kitettség mérséklését (a teljes leválás évtizedekben mérendő) a "putyinista" Orbán-kormányok kezdték el, és nem az orosz elnököt anno táncba hívó, mára hiperantiputyinistává vált Gyurcsány.

-----------------

"De amikor teljesen az ő (politikai) táborukhoz tartoztunk, akkor is kerestük a kiutat abból."

Csatlakozás az IMF-hez és a Világbankhoz 1982-ben. Kiútkeresés, több lábon állás, ja,ja,ja.

------------------------

"Mikor megtaláltuk, kígyót-békát kiabáltunk (elzavartuk őket)."

Az Antall-kormány pontosan ezt csinálta. A nyugati szövetségbe integrálódással párhuzamosan hiba volt a kapcsolatok leépítése Moszkvával.

-------------------------

"Tehát a kutya-macska barátsággal ezért kell óvatosán bánni, hogy ne essünk bele abba szélsőségbe, hogy pici cica, nagy kutya."

Üzletelünk velük, ennyi. Mint ahogy a Nyugat jó része velünk együtt ma is megteszi a szankciók ellenére is. Nukleáris fűtőanyag, holland gyémánt...Egyébként a nagy kutya mindig érvényesíteni próbálja akaratát a cicán, akár nyugatról akár keletről csahol. A privatizációval rá is ment erre a nemzeti vagyon jó része a nyugati partnereinkkel való nem kutya-macska barátság közepette.

gigabursch 2023.03.01. 19:35:25

Az csak idő kérdése, hogy mikorra és mennyire számolja fel magát ez a hohol-csoda a rajta ülő kazár-askenáci trónbitorlókkal.
Addig meg emberi oldalt kell mutatni, és legfőképp aképp cselekedni, fegyverkezni meg semmiképp sem.

Ez messze nem az az álszent alakosokodás, amit a velejéig korrupt nyugat csinál...
süti beállítások módosítása