A jövő „múzeuma” Dubaiban

Mindenki tervezi a jövőt, kisebb vagy nagyobb lépésekkel. Van, aki a sajátját, van, aki egy közösségét, és vannak, akik még ebben is megtalálják az összhangot.

Azért ellentmondásos arról beszélni az emírségekben, hogy valami nagy, mert ott tényleg óriási épületekről, sivatagokról, hatalmas mennyiségű aranyról, olajról és pénzről beszélhetünk.

Nem véletlenül emlegettem az 1971-es dátumot, az Emírségek születésnapját még az első részben. Akinek van jövőképe, már 2071-re tervez. Biztosan nem véletlen a pontosan 100-as évjárat. Az persze nem mellékes, hogy jövőkép mellett pénzre is van szükség. Már pedig, amíg olaj van, addig annak hozadéka is biztosított. De az, hogy fekete aranyból mekkora a tartalék, arra senki nem tudja a választ, bármekkora szakértőnek is tartja magát.

 

 

jovo_muzeuma_datum.jpg

Tudom-tudom, múzeumnak általában a letűnt korok emlékeit mutatják be. (Az csak „magyar” sajátosság, hogy pl. a Terror Háza napi szinten a politikai csatározások színtere.) Mégis, amikor valamiféle tárlatról beszélünk, ez a klasszikus szóhasználat ugrik be. Hogy mekkora is az időugrás, az fizikailag úgy értelmezhető, hogy a belépés után nem sokkal egy űrutazásba csöppenhettünk bele. Természetesen nem akarok minden „poént lelőni”, de az gyorsan kiderült, hogy még egy űrrepülőtérnek is van helye. De, ami a legnagyobb dolog a történetben, hogy elsősorban az energia hasznosítás a cél. Bevonva ebbe a napenergiát, a Holdat vagy műholdakat, a lézertechnológiát. Kicsit olyan űrbéli fantasztikus filmnek tűnik az ötlet. Mégis, a hétköznapi embernek is lehet olyan érzése, hogy akár valósággá is válhat. (Ellentétben azzal, ami a Csillagok háborújának végtelen folyamában rejlik, még az újabb 3 rész beharangozásával is.) Ha nem minden állat és növény tartana ki addig, amíg mindez megvalósul, a biztonság kedvéért kialakítanának egy génbankot is, amit egy látványos, hologramszerű makettként láthattunk.

jovo_muzeuma_kulso.jpg

Fura egy dolog ez a „kiállítás”, mit fogalom. Hiszen ami ott van, az már létezik, és nem a jövő. Az is igaz persze, hogy egyes területeken olyan gyors a fejlődés, hogy aki nem követi napi szinten, az nem is érti, mi folyik körülötte. Pl. földi léptékkel nézve a „villanyautózás” még gyerekcipőben jár, de már ki tudja, hányadik generációs akkumulátorok vannak forgalomban. Dubaiban viszonylag kevés az elektromos autó, pedig ott az égi áldás aztán tényleg szinte csak napsugárzás formájában érkezik. De minek is kapkodnának, amikor még a „csapból” is olaj folyik. Persze – ahogy említettem – a jövő a „fényterápia”. Így, hogy van idő mindezt megvalósítani, remélhetőleg nem lesz szükség felelőtlen döntéseket hozni, (azokat össze-vissza vonogatni) mint azt „egyes helyeken” szokás.

Nekem a jövőből egy dolog nagyon hiányzik. Tudom, a jelenlegi helyzetben ezt még egy „kicsit” nehéz nekik megvalósítani. Remélem a nagy „nyitásba” a sörösüvegek felbontása is beletartozik majd. Ez még most erősen korlátozott. Bízzunk benne, hogy nem csak a fényt látják már, hanem a habot is! (… és nem csak a tortán.)

Képek: Saját + eredeti honlap

üdv: Jumbóka a #Fejszelep, és a #BloggerKépző és az #Mbbkujratöltve ajánlásával