A hír szent, a vélemény szabad(on szárnyaló)

(lépcső)Házon kívül

(lépcső)Házon kívül

Bál van az Operaházban

2024. március 05. - Jumbóka

Végre a hétköznapi ember számára is elérhető lett az Opera. Ha nem is nézőként, legalább bulvárfogyasztóként. Persze a sokszor felszínes, és több félreértést tartalmazó hírhalmazban könnyen talál magának fogást egy lelkes amatőr is.

Elképesztő, hogy hol lelünk időnként „kincsekre”. Nem csak a Parlamentben, focipályákon, iskolákban, szállodákban, hanem még az Operaházban is. De ha a klasszikus – színfalak mögötti – történetekre gondolunk, akkor is csak huszonharmadjára ugrana be, hogy a büféről is szót „kell” ejteni.

operaenekesek.jpg

Nekem nagyon úgy tűnik, hogy az ország ült eddig fordítva a lovon. Ugyanis a Magyar Állami Operaházban olyan piaci rést találtak, ami eddig nem jutott senkinek eszébe. (Eszébe, áááá, fejébe.) Pedig ott lebegett a szemünk előtt a példa, csak be kellett helyettesíteni a megfelelő közegbe.

Gondoljanak csak bele. Otthon ülnek a TV előtt, és nézik a filmet. Mi történik, amikor jön a legizgalmasabb jelenet? Reklám! Tessék, meg is érkeztünk. Pont ugyanerről van szó. Ja, hogy ez egy más világ? Persze, hiszen csak nem futhat keresztbe a színpadon Desdemona egy tisztasági betéttel a lába között. Ugyanis Fluimucil Ábel rögtön rákérdezhetne, hogy: Miért? Inkább menjenek ki az emberek a büfébe! Az evés-ivás úgyis szép magyar hagyomány minden körülmények között. Nehogy már pont az operában maradjon ki. Sőt, még én is eltévedtem, amikor a szavazás elől menekülő „díszes társaságnak”, egy fantom-kávéházat találtam ki.

Utána visszaül a néző, és még hitelesebbnek látja az előadást. Miről szól az opera? Egy túlsúlyos nő és egy túlkoros férfi vállalhatatlan hangerővel énekel. Miközben azt próbálják bemutatni, hogy ez mennyire romantikus, és a látszat ellenére nagyon is szeretik egymást, vagy valaki mást. Főleg az utóbbi jegyében csalnak, hazudnak, sőt „jóesetben” ölnek is. A következő szünetben pedig – mert előbb-utóbb eljutunk idáig – majd elolvassák a nézők a néhány soros történetet, hogy miről is szólt a darab. (Egyébként úgy sem értenék, egyrészt az artikulálatlan hangok, másrészt a főként idegen ajkú művészek miatt.)

Van egy barátom, akit a blogbejegyzéseim töltenek fel hasonló érzéssel. (De legalább elolvassa.) Igaz utána bevallja, hogy nem érti, és kéri, hogy magyarázzam el 1-2 mondatban. Miután megteszem, jön a kérdés: „Akkor miért nem ezt írtad?” De tényleg baráti az érdeklődés, mert utána megisszuk a pálinkáját, és megvacsorázunk. (Jó-jó, nem egy opera dallamai csendülnek fel előtte-utána.)

Persze ilyenkor döbben rá a hétköznapi állampolgár, hogy joggal szól bele ő is a „nagyok” dolgába. Hiszen adófizetőként ő is hozzájárul egy állami intézmény működéséhez. Nyilván felkapja a fejét, amikor egy ilyen „színház” igazgatójának megválasztása, vagy éppen leköszönése, esetleg valamelyik művészének nem hétköznapi története a téma. Na, de hogy a büfé körül forogjon a közélet napokon keresztül, az milyen már… Ilyenkor új értelmet nyert a dalszöveg, amit a KFT együttes fogalmazott meg. Mely szerint „A díszes társaságban” Aida, Sarastro, Sparafuccile vagy , Rigoletto helyett ugyan kit lehetne vagy kellene megtalálni. Mert most egy másik KFT-ről beszélünk, amelyik közel sem tudja olyan lazán felfogni a mostani „népszerűséget”.

Ugye-ugye, hogy a „Népköztársaság útján Mennyi különös alakot elrejt” ez az intézmény is. Most nem feltétlenül Figaróra vagy Izoldára gondolok. Hanem azokra az emberekre, akik megteremtik a körülményeket, hogy találkozhassunk a felsoroltakkal. Olyannyira, hogy napjainkban még ők is felülemelkedtek az Operaház fantomján. Persze, hiszen mindenki a saját sikerének a kovácsa. (Dehogy gondolok én is az Operaház igazgatójára, hiszen nevekkel nem viccelődünk!) Egyébként sem a „diri” a fantom, hanem az a cég, amelyik a büféket üzemelteti. A neve ugyan most közszájon forog. Ami „aggodalomra” ad okot, hogy a működtetés körülményeivel, illetve a szerződésekkel lehet a gond.

Értem én, hogy a (vállalkozó) ember szeretné megtölteni – a hasán kívül – a pénztárcáját is. Jó esetben a sajátját is, meg az országét is. Csak, ahol mostanában egyre többen elbuknak: az arányokkal van a baj, és nem az ország javára.

Kép: Pixabay montázs!

Üdv: Jumbóka a #Fejszelep, és a #BloggerKépző és az #Mbbkujratöltve ajánlásával.

A bejegyzés trackback címe:

https://lepcsohazonkivul.blog.hu/api/trackback/id/tr6518346741

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2024.03.06. 08:47:18

Kicsit messzebbről indulok.

Ókovács szerintem jó szakember zeneileg is és vezetőként is.
A mai napig meghatározó élmény számomra, hogy a 2006 körüli Váci Világi Vigalmon a vezényletével hallgattuk meg a Carmina Buranat, amit térségi kórusok és kamarazenekar ok sokasága, kb 300 ember kb 40-50 csoportból úgy tanult be, hogy a legkevesebbet voltak csak kisebb csoportokban együtt (mondjuk azonos falubeliek) és egy kb 20 perces együttes próba után (melyet a rögtön tökéletes behangoláa révén) már állva tapsolt a közönség, nos úgy ment le a koncert, hogy egekbe szökő volt az élmény.
Neki a Carmina Burana szíve csücske.

Aztán ott van Miklósa Erika, aki zseniális énekesnő, mindent tud a színpadon, amit ott tudhat ember. Mindent!
Vezetőként szerintem nem lenne jó, de ez a magánvéleményem.

Igen, Ókovács fidesz párti, de ettől még vezet egy szakmai munka révén prosperáló céget.

Aztán van egy büfé.
Hogy hogyan és mikor került oda, részletkérdés. Viszont ostoba és törtető.
Ugyanis, ha csak egy kicsi esze lett volna, akkor kb ennyit mondott volna a dirinek:
- Figyi Szilveszter! Kellemetlen ez, hogy nincs szünet, ami nyilván nekem gond.
- Igen, hallgatlak.
- Nos, mi lenne, ha a Carmina Burana után(!) úgy 20-25 perccel lenne valami jutalomjáték, ami itt tartaná a nézőket és lenne egy win-win-win szitu?

Na, ez a beszélgetés maradt el.
Ehelyett ez a tapló büfés valami zegzugos szerződési maszlag alapján elérte azt, ami miatt mindenki rühelli. Okkal.

Jumbóka · http://lepcsohazonkivul.blog.hu/ 2024.03.07. 11:29:24

@gigabursch: A abszolút korrekt megközelítés. Bármi más is lehetne, de kimondtad a kulcsszót. •Beszélgetés• ami mára már a hétköznapi emberek szótárából is hiányzik.
süti beállítások módosítása